HISTORIA

Budowę Szkoły Dziesięciolecia rozpoczęto 11 listopada 1928 roku. Tego dnia wmurowano kamień węgielny. W roku następnym rozpoczęły się prace murarskie. Potrzeba, entuzjazm i zapał sprawiły, że w dwa lata później budowę prawie ukończono.

W okresie międzywojennym funkcjonowały w obiekcie: Publiczna Szkoła Powszechna nr 1, Publiczna Szkoła Powszechna (Wyznaniowa) nr 5, Publiczna Szkoła Powszechna nr 7. Publiczna Szkoła Specjalna. We wrześniu 1939 r. zorganizowano tu polski szpital wojskowy, a w roku 1940 nie­miecki szpital wojskowy.

Po drugiej wojnie światowej w budynku Dziesięciolecia pracowały trzy szkoły - nr 1, nr 2, nr 4. Decyzją władz miasta oraz inspektora szkolnego w Chełmie 5 października 1946 roku powołano do życia Szkołę Podstawową nr 5. Szkoła otrzymała do dyspozycji połowę I piętra budynku Dziesięciolecia. Pierwszym kierownikiem powojennej „Piątki" był pan Edward Rollinger. W roku szkolnym 1948-1949 szkołą kierowała pani Maria Dziemiankowa. Wtedy też założono w szkole energię elektryczną i urządzono salę teatralną. Zajęcia odbywały się w 8 salach lekcyjnych, do szkoły uczęszczało 320 uczniów, uczyło 8 nauczycieli. W latach 1949-1962 szkołą kierowała pani Aniela Germatowa. W pierwszym roku jej pracy utworzono salę gimnastyczną, a liczba uczniów wynosiła 520.

21 listopada 1958 roku w sali chełmskiego kina od­była się uroczystość nadania szkole imienia Marii Konopnickiej oraz przekazania sztandaru placówce. W latach 1962-1982, a więc przez 20 lat, szkołą kierował pan Kazimierz Miskur. W roku 1964 przeprowa­dzono remont budynku. Od września podzielono budynek pionowo (między SP nr 1 i SP nr 5). „Piątka" otrzymała jedno główne wejście od fron­tu ulicy, w pomieszczeniach urządzono szatnię, zlikwi­dowano ropowanie podłóg, z tyłu szkoły wykonano bo­iska szkolne. W czasie wakacji 1969 r. przeprowadzono kolejny re­mont - wymieniono okna, pomalowano klasy, naprawio­no dach. W roku szkolnym 1971/1972 urządzono w szkole pracownie specjalistyczne, świetlicę. Innowacje te spra­wiły, że szkoła nasza należała do najlepszych placówek oświatowych nie tylko w mieście, ale również w województwie. Od roku szkolnego 1974/1975 „Piątka" została - na krótko - jedyną szkołą w budynku Dziesięciolecia. Trzydzieści lat temu, tj. w 1977 r. do szkoły wprowadził się nowy lokator - Biblioteka Pedagogiczna, która zajęła połowę parteru i funkcjonowała do roku 1993.

Wyniki uzyskiwane przez uczniów, udział uczniów w konkursach przedmiotowych, praca nauczycieli zostały wysoko ocenione przez władze oświatowe, które w 1978 r. utworzyły szkołę ćwiczeń dla słuchaczy chełmskiego Studium Nauczycielskiego. W latach 1982-1996 szkołą kierował pan dyrektor Ryszard Jakubowicz. W roku szkol­nym 1982-1983 uczęszczało do szkoły 640 uczniów podzielonych na 27 oddziałów oraz 48 dzieci w dwóch klasach przedszkolnych; zwiększyła się też do 48 liczba pracujących nauczycieli. W czasie piętnastoletniej kadencji dyr. Jakubowicza zaszły w szkole istotne zmiany. W roku szkolnym 1982-1983 odszedł na zasłużoną emeryturę pan Konstanty Ożóg - wielo­letni wicedyrektor szkoły, bardzo lubiany i szanowany przez uczniów, rodziców, nauczycieli. Nowym wicedyrektorem została pani Bożena Świszcz.

W roku 1990 odbyły się uroczystości 60-lecia istnienia budynku naszej szkoły. Było to bardzo ważne wydarzenie. Na uroczystościach w Bazylice NNMP w obecności społeczności szkolnej, sztandaru szkoły poświęcono krzyże do klas lekcyjnych, które zawieszono w salach. W roku 1993 r. – budynek opuściły: Wojewódz­ka Biblioteka Pedagogiczna, Przedszkole nr 1 – staliśmy się jedynym użytkownikiem całego obiektu. Pomieszczenia po przedszkolu i prawe skrzydło budynku zajęły klasy nauczania początkowego; w pozostałych salach urządzono pracownię techniczną dziewcząt i salę telewizyjną. W styczniu 1997 r. konkurs na dyrektora szkoły wygrała pani Bożena Świszcz - jest to najdłużej pełniąca tę funkcję osoba. Szkołą - jako wicedyrektor i dyrektor - zarządzała 24 lata. 21 lutego 1998 r. na pod­sumowaniu konkursu „Moja mała ojczyzna, mój najbliższy lepszy świat", zorganizowanego przez Wydział Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miejskiego w Chełmie, nasza szkoła zajęła I miejsce. W czasie przerwy wakacyjnej przeprowadzono w szkole generalny remont - duży wkład mieli pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów. Ostatni tydzień sierpnia 1998 przyniósł szkole III miejsce w konkursie „Szkoła Samo­rządowa - Szkołą Gospodarną". 12 października 1998 r. budynek został przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

26 i 27 listopada 1998 r. obchodziliśmy wielkie i ważne dla nas uroczystości - trzy rocznice: 80-lecie Niepodległości Polski, 70-lecie poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Szkoły - Pomnika Dziesięciolecia Niepodległości Polski oraz 40-lecie nadania imienia Marii Konopnickiej i sztandaru Szkole Podstawowej. W czerwcu-sierpniu 1999r. wykonano kolejny remont podpiwniczenia (sanitariaty, hol. sale lekcyjne); wycyklinowano i pomalowano parkiet na korytarzach II piętra. 3 września 1999 r. nawiązana została współpraca z polską szkołą w Barskunach na Litwie; przekazano pomoce do pracowni chemicznej. W dniach 23-27 kwietnia 2002 r. gościliśmy delegację tejże szkoły. W dniach 21-23 maja 2002 r. zorganizowane zostały obchody 160-tej rocznicy patronki naszej szkoły pod nazwa „Marii Konopnickiej podróże po Europie".

Niewątpliwie naszą największą inwestycją jest okazały budynek Sali gimnastycznej – Sali, której pozazdrościć może każdy. Historia budowy tego sportowego obiektu przy SP nr 5 sięga połowy lat osiemdziesiątych. Już wtedy komitety rodzicielskie i uczniowskie prowadzili zbiórki pieniędzy ze sprzedaży makulatury z przeznaczeniem na ten cel. Mimo wielu inicjatyw sprawa nie wychodziła poza sferę życzeń. Przełomem było utwo­rzenie w 1997 r. Społecznego Komitetu Budowy Sali, któremu przewodził Adam Leszczyński. Od tego momentu rozpoczęła się realizacja tego przedsięwzięcia. W październiku 2001 r. rozpoczęto prace budowlane, a w 2005 oddano salę do użytku.

W roku szkolnym 2002-2003 braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła z klasą", zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego; 10 października 2003 r. otrzymaliśmy certyfikat nr 1593/2003. We wrześniu 2005 r. przystąpiliśmy do programu „Socrates Comenius 1". Jesteśmy szkołą koordynującą projekt międzynarodowy z zakresu przyrody - „Zielona Europa. Dziewięćsił - drzewo to czy kwiat?" Realizacja tego przedsięwzięcia dostarcza nauczycielom i uczniom dużo pracy, ale także wiele satysfakcji. W czerwcu 2007 r. obchodziliśmy kolejne ważne dla społeczności szkolnej wydarzenie - 60-tą rocznicę działalności Szkoły Podstawowej Nr 5 i 49-lecie nadania szkole imienia Marii Konopnickiej i sztandaru. 26 maja 2017 roku obchodziliśmy uroczyste 70-lecie szkoły i 175 rocznicę urodzin Naszej Patronki Marii Konopnickiej.

STRONA GŁÓWNA KONTAKT E-MAIL