Projekt „Drzewa wokół nas – uczymy się we współdziałaniu”

W marcu 2021r. nasza szkoła przystąpiła do projektu „Drzewa wokół nas – uczymy się we współdziałaniu”. W Centrum Nauki Kopernik zarejestrowany został także Klub Młodego Odkrywcy, który przyjął nazwę „Dociekliwi”. Klub podzielił się na dwie grupy: starszą – opiekun – p. A. Olbryk – Dziaduszyńska (kl.7), młodszą – opiekun p. A. Barszczewska (kl.2-3). Działania projektowe były prowadzone systematycznie on-line, a także stacjonarnie. Starsza grupa prowadziła doświadczenia, badania i pomiary drzew, korzystając z pomocy partnera projektu – Nadleśnictwa Chełm. Natomiast młodsza grupa, wykorzystując naturalny drzewostan znajdujący się wokół szkoły, prowadziła obserwacje, odkrywała i poszukiwała odpowiedzi na pytania. Podczas zajęć dzieci między innymi obliczały wiek drzew, liczyły ich ilość, metodą sylwoterapii (przytulania do drzew) regenerowały siły i wyciszały się. Podjęły także wyzwanie od grupy starszej – odnalazły i opisały drzewo przez nią oznaczone.

Ponieważ projekt opierał się na współdziałaniu, dzieci dzieliły się ze sobą zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Podczas odbywającego się on-line „Dnia Młodego Naukowca” (18 czerwca 2021r.) miały również niebywałą okazję podzielić się wrażeniami i doświadczeniami z klubowiczami z innych placówek oświatowych Chełma.

Cele projektu zostały osiągnięte. Wiedza i umiejętności, które dzieci zdobyły, na pewno zostaną przez nie wykorzystane. Za udział w projekcie członkowie klubu otrzymali nagrody i dyplomy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim naszym klubowiczom za zaangażowanie, pracę i wspaniałe pomysły. Życzymy Wam udanych i kolorowych wakacji! Obserwujcie przyrodę i doświadczajcie niezwykłych rzeczy!!

Opracowała: Anna Barszczewska

PREZENTACJA - DRZEWA WOKÓŁ NAS plik